Když jsem přemýšlela nad tím, čím je možné přispět k rozvoji naší obce, tak za mě jednoznačně vyhrál participativní rozpočet. Obecně je možné popsat participativní rozpočet jako část peněz městského nebo obecního rozpočtu, o jejímž využití spolurozhodují obyvatelé společně se svými volenými zastupiteli. Zjišťovala jsem si informace ohledně participativního rozpočtu a můžu říct, že převažují jen samá pozitiva. Účelem participativního rozpočtu je zapojit občany obce do diskuze o vývoji, budování a formování lokality, kde žijí, prezentovat lidem eventuální možnosti vývoje obce a také jak se oni sami mohou účastnit na rozvoji obce. Na druhou stranu by participativní rozpočet měl být také efektivním prostředkem pro samotné obce, prostřednictvím kterého budou jejich zastupitelé občanům naslouchat, naučí se s nimi účinně a konstruktivně komunikovat. Což znamená, že podstatnou součástí participativního rozpočtu by měly být veřejné diskuze o budoucích projektech, na kterých se mohou rodit nové mezisousedské vztahy a také příjemné tvůrčí klima v obci.
Jak se zapojit do participativního rozpočtu ve skutečnosti?
A protože bez konkrétního příkladu participativního rozpočtu někteří z vás nemusí uvěřit, oslovila jsem Lucku Válkovou, o které jsem věděla, že se zapojila do tvorby participativního rozpočtu ve městě, kde žila před tím, než se přistěhovala do naší obce. Zde je její příběh:
„Když jsem byla oslovena, abych popsala svou praktickou zkušenost s využitím participativního rozpočtu v obci, neváhala jsem ani minutu. Byla bych totiž moc ráda, kdybychom v Hrabyni měli možnost přímo ovlivnit využití financí z rozpočtu obce.“
„Celoživotně jsem bydlela v Ostravě na Jihu. Občas jsem si všimla, že mi něco v místě mého bydliště schází anebo jsem měla nápad na vylepšení. Protože jsem, ale nebyla nijak politicky činná, že bych ovlivnila to, co se v obci změní, tak většinou zůstalo jen u toho „zabrblání“ co mi schází, maximálně pokud to bylo v silách jednotlivce, tak jsem se posnažila sama o změnu.“
„Pak přišla možnost zapojit se do participativního rozpočtu na Jihu. A já toho úspěšně využila hned dvakrát. J V prvním případě, jsme postrádali v naší lokalitě hřiště pro malé děti. Po poradě s jinými maminkami v místním mateřském centru, jsem nakreslila jaké herní prvky by na našem hřišti měly být. Poradila jsem se s dodavatelem vybraných herních prvků, nechala jsem provedení hřiště nacenit. A přihlásila jsem svůj projekt. Popravdě, ani nebylo třeba pak při hlasování o projektu, se moc snažit s kampaní na podporu. Dětských hřišť je asi všude nedostatek a tak i podpora ze strany občanů byla veliká. Naše hřiště bylo mezi vítěznými projekty. Nyní již několik let slouží dětem i rodičům.“
Odkaz na vítězný projekt https://www.spolecnetvorimejih.cz/project/detail/111
„Ve druhém případě jsme ve školce nebyli spokojeni s provedením cesty a chodníku do školky. Někteří rodiče s dětmi dokonce chodili do školky po blátě, neboť chodník v určitém místě vůbec nikdy nebyl, prostě se nepočítalo, že by tam někdo někdy chodil. Navrhla jsem nový chodník kolem školky, ale nejen obyčejný chodník. Cílem bylo mít možnost si kolem školky zahrát různé hry nastříkané na chodníku, taková prostě hravá cesta do školky. I tento projekt občané vybrali svým hlasováním k realizaci. Teprve se realizuje, takže nemám zpětnou vazbu se spokojeností dětí a rodičů, ale věřím, že si děti po cestě do školky a ze školky budou moci zaskákat třeba panáka či jinou chodníkovou hru a budou spokojené.“
Odkaz na projekt: https://www.spolecnetvorimejih.cz/project/detail/191
„Nyní jsem obyvatelka Hrabyně a ráda bych se zapojila s nějakým navrženým projektem pro lepší život v Hrabyni. Dovedu si představit, že ač Hrabyně hospodaří s nepoměrně jiným rozpočtem než ÚMOb Ostrava-Jih, tak i zde by se dalo zrealizovat spoustu projektů, které si my sami obyvatelé navrhneme. Pozor projekty z participativního rozpočtu nejsou o tom, že jen zanesu na obec svůj návrh. Je třeba to vymyslet, nakreslit, nafotit, nacenit, popsat o co v mém projektu jde a co je cílem. Pokud projekt vyhoví po formální stránce pravidlům nastaveným obcí, tak je již jen na občanech obce, zda se projekt bude či nebude realizovat. Zastupitelé o tomto již nehlasují. O přihlášených projektech proběhne hlasování občanů. Všichni občané Hrabyně by měli možnost hlasovat (např. od 16 let věku). Aby se zajistilo, že budou vyslyšeni i občané, kteří s konkrétním projektem nesouhlasí, tak je zde zavedena i možnost negativních hlasů. Realizují se pak vítězné projekty.
“Pojďme se zapojit i my v naší obci!
Stále více obcí se snaží využít participativní rozpočet, a jestliže je občanům umožněno zapojit se konstruktivně do diskuze s obcí, je možné zužitkovat ve prospěch obce jejich originální a tvůrčí potenciál. Mějme na paměti, že jen obyvatelé vědí, co jim v jejich obci chybí, čeho se jim nedostává a co je potřeba zlepšit. Pojďme se zapojit i my, občané Hrabyně!
Autorky: Ing. Lucie Válková a PhDr. Monika Durajová
Komentáře